Сбор полотенец - старинный обряд к празднику Сабантуй

Сбор полотенец – старинный обряд, который проводится у татар перед праздником Сабантуй. На задорный голос гармони из дома выходят люди и пускаются в пляс вместе с артистами. Обязательно выносят подарки для Сабантуя - сейчас это всё больше деньги или полотенца. В старину девушки, вышедшие замуж после Сабантуя, весь год сами вышивали узоры на полотенцах. Они предназначались лучшему батыру Сабантуя.

Вахитовская сельская библиотека совместно с работниками СДК организовали сбор платков и полотенец: работники   культуры отправились по улицам деревни в национальных костюмах, с весёлыми шутками, розыгрышами, песнями и прибаутками собирать подарки. Платки, полотенца, подаренные жителями деревни привязывались к длинному шесту, которые будут вручены лучшим Батырам на празднике Сабантуй.

screenshot 1

Сабантуйга әзерлек-сөлгеләр җыю. Сөлгеләр җыю-Сабантуй алдыннан татарларда үткәрелә торган йола, һәм барлык кешеләр дә аны шулай көтә. Гармунның дәртле тавышына өйдән кешеләр чыга һәм артистлар белән бергә биюгә җибәрелә. Сабантуйга бүләкләр алып киләләр-хәзер кибеттән сатып алынган акча яки сөлгеләр, ә борынгы якта Сабантуйдан соң кияүгә чыккан кызлар ел буе сөлгеләргә бизәкләр чигәләр. Алар иң яхшы батырга билгеләнделәр: иң бәхетле кешегә бүләк биреп, үз теләкләре белән таралыштылар. Сабантуйның милли үзенчәлеге шунда ки, һәр катнашучыга мәйданда һичшиксез бүләк булачак, анда кемнеңдер хыялы бар. Сөлгеләр һәм бүләкләр җыю-Сабантуйдан хәбәрче. Тукыма бизәкләре булган сөлге аеруча кыйммәтле бүләк санала. Аны соңгы ике сабантуй арасында кияүгә чыккан яшь хатын-кызлар әзерли.