«От глиняной таблички к печатной страничке»

В День славянской письменности и культуры в Вахитовской сельской библиотеке оформлена выкладка книг под названием «От глиняной таблички к печатной страничке».

2024-05-24

С Древней Руси учиться грамоте и наукам считалось престижным делом. К человеку, обученному грамоте, относились с большим почтением и уважением. Он занимал особое положение в обществе. И все это благодаря азбуке, которую создали монахи Кирилл и Мефодий, причисленные впоследствии православной церковью к лику святых.

24 майда ел саен барлык славян илләрендә Славян язуы һәм Мәдәнияте көне билгеләп үтелә. Бу бәйрәмнең башлангычы Изге Апостоллар Кирилл һәм Мефодийны славяннарның мәгърифәтчеләрен, славян әлифбасын булдыручыларны хөрмәтләү белән тыгыз бәйләнгән. Бу көн Россиядә барлык славян халыкларының милли мәдәниятләрен берләштерүче бердәнбер дәүләт-чиркәү бәйрәме булып тора. Традиция буенча бу көнне Вахит авыл китапханәсендә «Балчык тактадан басма биткә»-дип аталган китаплар урнаштырылды. "Кызыл кош-канатлы, ә кеше – гыйлемле». Бу борынгы мәкаль бүгенге көнгә кадәр актуаль. Борынгы Русьтан ук грамота һәм фәннәрне өйрәнү абруйлы эш дип саналган. Укырга-язарга өйрәтелгән кешегә зур хөрмәт һәм хөрмәт белән караганнар. Ул Җәмгыятьтә аерым урын алып тора. Һәм бу барысы да монахи Кирилл һәм Мефодий ясаган Әлифба ярдәмендә, соңрак православие чиркәве тарафыннан изгеләр исемлегенә кертелгән.