"Певец духовной красоты"

В Вахитовской сельской библиотеке   в рамках клубного объединенияа “Сердәш” прошёл литературный час «Рухи матурлык жырчысы», посвященный 115-летию со дня рождения татарского писателя-прозаика, публициста, народного писателя Республики Татарстан Амирхана Еники.

14-03-2024

Библиотекарь познакомила присутствующих с биографией Амирхана Нигметзяновича и его произведениями, рассказала о том, что в историю татарской литературы он вошел как татарский писатель — прозаик и публицист. Его оригинальные произведения признаны образцами не только национальной, но и мировой художественной литературы и пользуются большим читательским спросом: «Гуляндам», «Последняя книга»,“Йөрәк сере”(“Тайны сердца”), “Рәшә” (“Марево”) , “Бер генә сәгатькә” (“Только на один час”), “Туган туфрак” (“Родная земля”), “Әйтелмәгән васыять” (“Невысказанное завещание”)   и др.   К мероприятию была оформлена выставка «Татар әдәбиятының морзасы»

Вахит авыл   китапханәсендә "Сердәш" клубы әгъзалары өчен татар язучысы-прозаигы, публицисты, Татарстан Республикасының халык язучысы А.Ениикиның тууына 115 ел тулуга багышланган "Рухи матурлык жырчы" әдәби сәгате узды. Китапханәче үз китапукучыларына Әмирхан Ениикиның биографиясе һәм аның әсәрләре белән таныштырды. Татар әдәбияты тарихына А.Ениики татар язучысы — прозаик, публицист буларак керә. Аның оригиналь әсәрләре милли генә түгел, ә дөнья нәфис әдәбияты үрнәкләре булып танылган. Аның татар һәм рус телләрендәге китаплары һәрвакыт зур укучылар ихтыяҗы белән файдалана: «Гуляндам», «Соңгы китап» «Йөрәк сере»,«Рәшә»   һ.б., хикәяләр: «Бер генә сәгатькә» , «Туган туфрак»,»Әйтелмәгән васыят” һ. б. Китапханәдә   барлык китпаукучылар өчен   "Татар әдәбиятының морзасы" –дип аталган китаплар күргәзмәсе оештырылган.