«Символ скромности и благочестия»

В начале февраля отмечается Всемирный день хиджаба. Хиджаб - один из атрибутов женской одежды в мусульманском мире. Важная часть хиджаба - правильно надетый платок, мусульманки носят его так, чтобы были закрыты голова и шея, не выглядывали и не просвечивали волосы.

Сотрудники Вахитовской библиотеки и СДК провели духовно-нравственную беседу «Символ скромности и благочестия».

img-20240201-wa0022

Библиотекарь рассказала о том, как был установлен этот день и о значении хиджаба в женской мусульманской одежде. Говорили о традициях мусульман. Члены клуба «Сердәш” паказали как правильно одевать и носить хиджаб.

Февраль башында Бөтендөнья хиҗаб көне билгеләп үтелә дөньяның күп кенә илләрендә популярлык казана торган бәйрәм. "Хиджаб" хатын-кызның бөтен тәнен яшерүне аңлата, йөзен   һәм кул кулларыннан башка, үтә күренмәле, ябышмый һәм каршы җенеснең игътибарын җәлеп итми торган кием белән. Вахит авыл җирлеге мәдәният хезмәткәрләре һәм китапханә «Тыйнаклык һәм диндарлык символы»- дигән темага рухи-әхлакый әңгәмә үткәрделәр. Китапханәче бу бәйрәмнең килеп чыгышы турында сөйләде. "Сердәш" клубы әгъзалары хиҗаб кию шартлары, аның өстенлекләре һәм әһәмияте турында фикер алыштылар.