«Моя душа в моих книгах»

В Вахитовской сельской библиотеке оформлена книжная выставка   «Минем җаным китапларда»= «Моя душа в моих книгах», приуроченная к юбилею татарского писателя, Р.Г. Тухватуллина.

img 20240123_134547

Родился Р.Тухватуллин 1 января 1924 года в селе Новый Яваш Арского района Республики Татарстан. В молодые годы работал забойщиком на шахте в Донецкой области. Затем работал трактористом в Татарии. В августе 1942 года ушел на фронт. После войны, окончив литературные курсы в Москве, переезжает в город Альметьевск и занимается литературным творчеством.

Произведения писателя посвящены жизни деревни военного и послевоенного времени, раскрывают проблемы колхозной жизни, рисуют яркие образы сельских жителей.   Он автор 33 книг. Он находит своих героев среди простых людей труда, они размышляют о человеке и земле, о судьбах человеческих. Черта, присущая творчеству Р.Тухватуллина – это поэтичность, теплота и лиризм его прозы.

Вахитов авыл китапханәсендә татар язучысының юбилеена багышланган «Минем җаным китапларда»- дигән китап күргәзмәсе оештырылды, ул укучыларны Р.Г. Төхвәтуллинның тормышы һәм иҗаты белән таныштырачак.

Р.Төхвәтуллин 1924 елның 1 гыйнварында Татарстан Республикасы Арча районының Яңа Яваш авылында туган.   Аннары Татарстанда тракторчы булып эшли. 1942 елның августында фронтка китә. Сугыштан соң, Мәскәүдә әдәби курсларны тәмамлагач, Әлмәт шәһәренә күчеп килә һәм әдәби иҗат белән шөгыльләнә. Язучының әсәрләре сугыш һәм сугыштан соңгы авыл тормышына багышланган, колхоз тормышы проблемаларын ача, авыл халкының якты образларын сурәтли. Ул 33 китап авторы. Язучының күп кенә хикәяләре һәм повестьлары авылның сугыш һәм сугыштан соңгы тормышына багышланган. Ул үзенең геройларын гади хезмәт кешеләре арасында таба, алар кеше һәм җир, кеше язмышы турында уйланалар. Р. Төхвәтуллин иҗатына хас үзенчәлек-ул шигърле   җылылыгы һәм лиризмы.