"Дети блокадного Ленинграда"

В Вахитовской сельской библиотеке прошел патриотический час «Дети блокадного Ленинграда», приуроченный к 80-летию прорыва блокады Ленинграда.

img 20240120_191855

Участники мероприятия познакомились с презентацией «Непокоренный город», где говорилось о трагической судьбе ленинградцев в годы Великой Отечественной войны.

Библиотекарь рассказала о единстве, и сплоченности гордых жителей непобедимого города, о патриотизме героев, о ледовой «Дороге жизни». Чувство сопереживания вызвала трагическая история семьи Тани Савичевой. Дети отвечали на вопросы библиотекаря о памятниках героическим защитникам города, смотрели книжную подборку «В тылу как на фронте». Прозвучали песни военных лет о любви к Родине.

27 январь Россиядә Хәрби Дан көне буларак   билгеләп үтелә. Бу Ленинград блокадасын өзеп, шәһәрне немец-фашист гаскәрләреннән азат итү көне.   Бу датага Вахитов авыл китапханәсендә «Блокадалы Ленинград балалары»-дип аталган патриотик сәгате узды, ул Ленинград блокадасын бозуның 80 еллыгына багышланган . Балалар «Блокадалы Ленинград”-дип аталган презентациясе белән таныштылар, ул Бөек Ватан сугышы елларында ленинградлыларның фаҗигале язмышы турында сөйләде. Китапханәче җиңелә алмаслык шәһәрнең горур халкының бердәмлеге , геройларның патриотизмы, боз «тормыш юлы» турында сөйләде. Тани Савичева гаиләсенең фаҗигале тарихы кызгану хисе уятты. Балалар китапханәченең   сорауларына җавап бирделәр. «Тылда фронттагы кебек»-дип аталган китаплар җыентыгын карадылар. Сугыш елларында Ватанга мәхәббәт турында җырлар яңгырады.