"Человек, раздающий детям - радость"

К 95-летию со дня рождения детского татарского поэта и писателя Шауката Галиева в Вахитовской сельской библиотеке состоялся литературный час «Балаларга шатлык эләшүче».

Библиотекарь   познакомила детей с творческой биографией писателя и его весёлыми стихами. Маленьким любителям поэзии прочитали понравившиеся им стихотворения и загадали загадки, которые звучали как на русском, так и на татарском языках. Детские стихи Шауката Галиева остаются любимым детским чтением в семьях, которые воспитывают детей в знании национальной культуры и любви к родному татарскому языку и книге.

К мероприятию была оформлена книжная выкладка «Шәүкәт Галиев – балаларга».

img 20231114_153459

Шәүкәт Галиев Идиятуллин танылган татар язучысы, шагыйрь. Егерменче гасырның икенче яртысында татар балалар әдәбиятының иң якты вәкилләренең берсе булып тора. Ш.Галиев күп кенә дәүләт һәм халыкара премияләр белән билгеләнә. «Шәвәли», «гаҗәеп һәм күңелле вакыйгалар», «күңелле йорт», «Кутбутдин» «төгәл атучы», «кабинетта әти белән» китаплары өчен 1972 елда ТР Дәүләт премиясе лауреаты исеменә лаек була. Г.Тукай. 1995 елда язучыга татар әдәбиятын үстерүдә күрсәткән хезмәтләре өчен Татарстан Республикасының халык шагыйре дигән мактаулы исем бирелә. Шәүкәт Галиевнең тууына 95 ел уңаеннан Вахитов авыл китапханәсендә «Шәүкәт Галиев – балаларга»-дип аталган китап күргәзмәсе оештырылды,шулай ук «Балаларга шатлык элешүче» дигән әдәби сәгате узды. Китапханәче балаларны язучының биографиясе һәм аның күңелле шигырьләре белән таныштырды. Кечкенә шигърият сөючеләргә үзләренә ошаган шигырьләрне укыдылар һәм рус һәм татар телләрендә яңгыраган табышмаклар әйттеләр. Шәүкәт Галиевнең балалар шигырьләре балаларны милли мәдәниятне һәм туган телгә һәм китапка мәхәббәт тәрбияләүче гаиләләрдә яраткан балалар укуы булып кала.