«Татарские писатели – жертвы политических репрессий»

30 октября в нашей стране ежегодно отмечается - День памяти жертв политических репрессий. Политические репрессии - это целая эпоха в жизни нашей страны, горькая и страшная. За годы советской власти массовым репрессиям по политическим мотивам были подвергнуты миллионы человек.

В Вахитовской библиотеке прошел час памяти «Татарские писатели – жертвы политических репрессий».

screenshot 1

Библиотекарь рассказала о трагических страницах в истории страны, когда тысячи людей были необоснованно подвергнуты репрессиям, были обвинены в преступлениях, отправлены в исправительно-трудовые лагеря, в ссылку, на спец.поселения и даже лишены жизни. К мероприятию была оформлена книжная выкладка «Дәһшәтле дәвер корбаннары”.

img 20231027_110724

Сәяси репрессия корбаннарын искә алу көне ел саен безнең илдә 30 октябрьдә билгеләп үтелә. Сәяси репрессияләр-илебез тормышында ачы һәм куркыныч бер чор. Совет власте елларында сәяси сәбәпләр буенча миллионлаган кеше массакүләм репрессияләргә дучар ителә. Вахитов авыл китапханәсендә "Дәһшәтлев дәвер корбаннары" исемле китап күргәзмәсе оештырылган, шулай ук китапханәче "Татар язучылары – сәяси репрессияләр корбаннары"исемле истәлек дәресе үткәрелде. Чара башында ул ил тарихындагы фаҗигале битләр турында сөйләде, анда меңләгән кеше нигезсез репрессияләргә дучар ителде, җинаятьләрдә гаепләнде, төзәтү-хезмәт лагерьларына, сөргенгә һәм махсус хезмәткә җибәрелде. Чара барышында укучыларга «Язучылар - сәяси репрессияләр корбаннары» - дигән презентация тәкъдим ителде. Чарада катнашучылар татар язучыларның язмышлары белән таныштылар.