«Книжки умные читаем и природу уважаем»

В Вахитовской сельской библиотеки особое внимание уделяется экологическому воспитанию детей. Библиотекарь старается привить юным читателям любовь к природе родного края, используя книгу и экскурсии на природу.

14 августа прошел экологический час «Книжки умные читаем и природу уважаем», который начался словами известного поэта Роберта Рождественского:

«Когда ты входишь в лес душистый и прохладный,

Средь пятен солнечных и строгой тишины.

Встречает грудь твоя так радостно и жадно,

Дыханье влажных трав и аромат сосны…»

Заведующая библиотекой рассказала о многообразии и красоте родной природы, познакомила с книгами татарских и русских поэтов, которые пишут о природе.

img-20230814-wa0020

Ребята вспомнили свои любимые произведения, которые прочли когда-то и активно участвовали в конкурсах: «Узнай растение», «Что за насекомое», «Изобрази животное», разгадывали загадки о деревьях, вспомнили животных и птиц, занесенных в Красную книгу Республики Татарстан. Вернувшись в библиотеку, они взяли книги для домашнего чтения с книжной выставки «Чудесный мир - природа».

Вахитов авыл китапханәсендә балаларга экологик тәрбия бирүгә аерым игътибар бирелә. Китапханәче китап һәм табигатькә экскурсияләр кулланып, туган як табигатенә мәхәббәт тәрбияләргә тырыша.

Экскурсия   матур, шигырь сүзләре белән башланды: «Син   хуш исле һәм салкын урманга кергәндә, кояш таплары һәм катгый тынлык арасында. Күкрәгеңне шундый шатлыклы һәм комсыз, дымлы үләннәрнең сулышы һәм чыршы исе каршы ала» Ачык һавада «Акыллы китаплар укыйбыз һәм табигатьне хөрмәт итәбез» -дигән экологик сәгать үтте. Китапханә мөдире балаларны табигать, аның күптөрлелеге, матурлыгы турында әдәбият белән таныштырды. Балалар табигать турында   татар, рус шагыйрьләренең күп кенә авторлары белән таныштылар, кайчандыр укыган яраткан әсәрләрен искә төшерделәр. Чара барышында балалар «Үсемлекне бел», « Нинди бөҗәк», «Хайванны сурәтлә» конкурсларында катнаштылар, агачлар турында табышмаклар чиштеләр, Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгән хайваннарны һәм кошларны искә алдылар. Чарага “ Табигать могҗизалы дөнья " – дип аталган китап күргәзмәсе ясалды. Татар һәм рус язучыларының китаплары тәкъдим ителде. Укучыларның туган илнең табигате, хайваннар дөньясы турында белемнәрен киңәйтү, аны өйрәнү һәм саклау теләген тәрбияләү болар барысы да китап белән эшләргә ярдәм итә. Табигать турында китаплар безнең китапханә кулланучылары арасында һәрвакыт җанлы җавап таба. Бу әдәби әсәрләрнең хәтта иң кечкенә укучы өчен дә аңлаешлы һәм аңлаешлы формада тәкъдим ителүе мөһим. Чара тирә-юньдәге дөньяның никадәр матур булуын,   аңа сак карарга кирәклеген искәртү белән тәмамланды.