«Наши пернатые друзья»

1 апреля, весь мир отмечает - Международный день птиц. Этот экологический праздник посвящен проблемам пернатых: их незаконной добыче, постепенному вымиранию и истреблению отдельных видов. Птицы – важные участники всех, привычных нам экосистем, их исчезновение может привести к настоящей природной катастрофе.

В Вахитовской сельской библиотеке прошла экологическая игра «В мире птиц", в которой приняли участие   дети разного возраста. Ребята узнали об истории праздника, о пользе птиц, их роли в природе и жизни человека, познакомились с удивительным миром пернатых обитателей планеты. К мероприятию была оформлена книжная выставка «Наши пернатые друзья», по которой проводился обзор.

1-04-2023-1

Халыкара кошлар көне- кошлар, туган ояларына кышлаудан кайткан елның вакыты һәм борынгыдан яз килү билгесе буларак билгеләп үтелә. Язның килүе турында календарь яки тәрәзә артындагы һава торышы кошларны хәтерләтә. Урамда без аларның назлы кычкыруларын ишетәбез һәм аңлыйбыз: дөнья, ниһаять, кышкы йокыдан уяна. Һәм нәкъ менә яз көне, 1 апрельдә, Бөтендөнья Халыкара кошлар көнен билгеләп үтә. Бу экологик бәйрәм, канатлыларның проблемаларына багышланган: аларны законсыз тоту, аерым төрләрнең акрынлап юкка чыгуы. Кошлар безгә таныш булган барлык экосистемаларда мөһим катнашучылар, аларның юкка чыгуы чын табигать афәтенә китерергә мөмкин. Шуңа күрә кошлар көненә багышланган барлык чаралар канатлыларның кеше тормышында мөһимлеген искә төшерергә тиеш. Халыкара кошлар көнен бәйрәм итү кысаларында Вахитов авыл китапханәсендә «Кошлар дөньясында " –дип аталган экологик уены узды, анда төрле яшьтәге балалар катнашты.Чарада балалар бик теләп катнашты.