«Карга Боткасы»

В рамках Года национальных культур и традиции в Республике Татарстан, в Вахитовская сельская библиотека совместно с СДК провели фольклорный праздник   «Карга Боткасы», что в переводе с татарского языка на русский, означает «Грачиная каша». Этот праздник является одним из самых популярных весенних праздников у татар. Заведующая библиотекой Сания Салимуллина рассказали об обрядах и обычаях этого праздника. В древноости люди верили, что весну на кончиках своих крыльев приносят грачи.

2-03-2023

Поэтому, с таянием снега и появились первые ручьи, в честь прилета грачей устраивали праздник “Карга боткасы”. В этот день красиво одевали детей, и отправляли их собирать с каждого дома крупу, молоко,масло, сахар, яйца и зазывали стихами и песнями всех на праздник. Народ собирался на возвышенности, зажигался костер. И в большом казане готовили кашу. После шумного веселья всех звали к костру, и начали раздавать кашу. Первая порция полагалась земле с пожеланием всем мира,покоя и богатого урожая. Вторая – воде, чтобы вода смогла сохранить живность на земле. Третья – небу, чтобы было много солнечных дней и вовремя шли дожди, а четвертая – грачам как благодарность за принесенную весну. После этого каша раздавалась всем, кто присутствовал на празднике. Когда все расходились. Стаи птиц налетели на кашу, оставленную им. Празднуется праздник каждый год в конце марта. А пока варилась вкусная каша, заведующая СДК Фаттахова Гульназ Хасбеевна организовала с ребятами подвижные игры: “Без, без без идек”, “Чума үрдәк,чума каз”,“Балдак салыш”. По традиции праздник начинался с песни про весну «Яз җитә». Дети танцевали танец “Каргалар” и рассказывали стихи про птиц. Потом показали как, раньше на праздник собирали продукты. Одна хозяйка даст крупы – пшена, полбы или гречки, другая - яиц, третья – масла. Чтобы хозяева были щедрыми, дети заранее готовили   различные закличке которые хором выкрикивали, подходя к дому. В конце праздника дружно встали в хоровод и пели песню “Кояшлы ил”. Тут и каша подоспела! Все угощались вкусной кашей "Карга боткасы", пышными блинами со сладким компотом.

Татарстан Республикасында милли мәдәниятләр һәм традицияләр елы кысаларында, Вахитов мәдәният йортында, мәдәни мирасны һәм халык бәйрәм йолаларын торгызу максатыннан, авыл китапханәсе белән берлектә балалар өчен «Карга Боткасы» исемле фольклор бәйрәме уздырылды. «Карга боткасы» бәйрәме (татар теленнән рус теленә тәрҗемә иткәндә «Грачиная каша») татарларда иң популяр язгы бәйрәмнәрнең берсе булып тора. Китапханә мөдире Сания Сәлимуллина бу бәйрәмнең йолалары һәм йолалары турында сөйләде. Борынгы заманда кешеләр язны канат очларында карлыгачлар китерә дип ышанганнар. Шуңа күрә, кар эреп, беренче инешләр барлыкка килә, каргалар килүе хөрмәтенә карга боткасы бәйрәме оештырыла. Бу көнне балаларны матур итеп киендерәләр, һәр йорттан ярма,сөт, май, шикәр, йомырка җыярга җибәрәләр һәм бәйрәмгә барысын да шигырьләр һәм җырлар белән чакыралар. Халык бер урынга   җыела, учак кабызыла. Зур казанда   ботка әзерләгәннәр. Шау шулы күңел ачудан соң барысын да ботка ашарга чакыралар. Беренче өлеш җиргә тынычлык,тынычлык һәм мул уңыш теләп бирелгән. Икенчесе-су, су тереклекне җирдә саклый алсын өчен. Өченчесе – кояшлы көннәр күп булсын һәм яңгырлар вакытында яусын өчен күккә, ә дүртенчесе-яз өчен рәхмәт йөзеннән каргаларга. Шуннан соң ботка бәйрәмгә килгән һәркемгә таратыла. Барысы да таралгач. Кошлар көтүләре ул калдырган боткага очып келгән. Ел саен март ахырында бу бэйрэм билгеләп үтелә. Тәмле каша пешергән арада, мәдәният йорты мөдире Фәттахова Гөлназ Хәсби кызы балалар белән күмәк уеннар оештырды: "Без, без идек", "Чума үрдәк,чума каз","Балдак салыш". Традиция буенча бәйрәм яз турында «Яз җитә» җыры белән башланды. Балалар "Каргалар" биюен биеделәр һәм кошлар турында шигырьләр сөйләделәр. Яз-табигать беренче кар чәчәкләре. Кызлар төрле "Умырзая чәчәге"биюләрен биеделәр. Бәйрәм ахырында алар бергәләп   "Кояшлы ил"җырын җырладылар. Шул арада карга боткасы да пешеп чыкты. Барысы да тәмле "Карга боткасы"     белән сыйланды. Бәйрәмдә балалар халык мәдәнияте чыганаклары, халыкның гореф-гадәтләре, аның тормышы һәм көнкүреше белән таныштылар. Халык авыз иҗатын, җыр иҗатын өйрәнеп, борынгы музыка коралларының, биюләрнең, күптөрлелеген өйрәнеп, туган илгә, Ватанга, туган якка һәм туган җирдә яшәүче халыкларга мәхәббәт тәрбияләү максатыннан уздырылды.