"Мөнәҗәт һэм бәетлэр рухи мирасыбыз” - ”Духовное наследие мунажатов и баитов"

Священный Рамадан — месяц лунного мусульманского календаря. В этот месяц предписан ежедневный пост, а также усердие в исполнении обрядов поклонения Всевышнему, духовном совершенствовании. Это время укрепления веры. В священный месяц Рамадан, будут произнесены таравих - намазы.

В рамках Года национальных культур и традиции в Республике Татарстан, а так же месячника Рамадан Вахитовская сельская библиотека совместно с СДК организовали фольклорный праздник татарской культуры "Мөнәҗәт һэм бәетлэр рухи мирасыбыз” - ”Духовное наследие мунажатов и баитов".

img-20230324-wa0026

Вниманию присутствующих была представлена книжная выставка "Изгеләрдән изге ай Рамазан" - "Священный месяц Рамадан". Материалы выставки, рассказывают об исламской религии, основных столпах веры, являющихся очень важным для многих миллионов людей планеты, исповедующих Ислам. Заведующая библиотекой С. Салимуллина рассказала о том, что главное – это нравственное очищение, совершение добрых дел, забота о несчастных, обездоленных, вдовах и сиротах.

На мероприятии присутствовала абыстай Сания Халикова и члены   клуба “Сердәшләр”, которые с радостью вспомнили татарские народные традиции и читали мунаджаты и баиты.

Изге Рамазан ае Ислам динен тотучылар өчен мөһим - аның нигезендә дин тотучанлык, тынычлык сөючәнлек, якыннар турында кайгырту ята. Россия халыкларының халык сәнгате һәм матди булмаган мәдәни мирас елы, шулай ук Рамазан ае кысаларында Вахит авыл мәдәният йортында авыл китапханәсе белән берлектә татар мәдәнияте бәйрәме үткәрелде «Мөнәҗәт һэм бәетлэр рухи мирасыбыз”- исеме астында. Укучылар игътибарына "Изгеләрдән изге ай Рамазан"-дип аталган китап кхүргәзмәсе ясалды.   Күргәзмәдә ислам дине, дин тарихында күренекле шәхесләр, диннең төп баскычлары һәм башка күп нәрсәләр турында, Ислам динен тотучы күп миллионлаган кешеләр өчен бик мөһим булган материаллар тупланган. Бу якты әхлакый камилләшүнең, кешенең иминлеккә омтылуының күркәм бәйрәме күпгасырлык илебез рухи мирасының аерылгысыз өлеше булып тора.Ул дуслык һәм иҗатка, яхшылык һәм мәрхәмәтлеккә, мохтаҗларга ярдәм итәргә чакыра.   Бу якты әхлакый камилләшүнең, кешенең иминлеккә омтылуының күркәм бәйрәме күпгасырлык илебез рухи мирасының аерылгысыз өлеше булып тора. Ул дуслык һәм иҗатка, яхшылык һәм мәрхәмәтлеккә, мохтаҗларга ярдәм итәргә чакыра. Китап күргәзмәсенең шушы һәм башка материаллары укучыларга Ислам турында күзаллаулар һәм Ураза бәйрәме белән бәйле күп кенә кызыклы һәм танып белү юлларын табарга мөмкинлек бирәчәк. Чарада абыстай Сания Халикова да катнашты. Бәйрәм бәетләр һәм мөнәҗәтләр белән үрелеп барды. Сәнгатьне яраткан әби-бабайларның шигырьләр, мөнәҗәтләр, бәетләр чыгара торган чыгышы якты ут булды. Чарада "Сердәшләр" клубы катнашты.