«Татар язучылары, юбилярлары»

В Вахитовской сельской библиотеке оформлена книжная выставка «Татар язучылары, юбилярлары» - «Татарские писатели и поэты – юбиляры».

img 20230120_132604

Первый раздел выставки «Менәр идем Урал тауларына” посвящен 95-летию со дня рождения Гульшат Зайнашевой.

Раздел выставки «Еллар, гасырлар, сулар, агышына карап» посвящен 90-летию со дня рождения известного татарского писателя и поэта И. Г. Юзеева.

Также на выставке размещены материалы, приуроченные к 70-летию Мухаммада Мирзы “Юл һәм сагыш шагыйре” и «Аяз Гилязов – народный писатель» к 95-летию писателя.

Вахит авыл китапханәсендә «Татар язучылары, шагыйрьләре – юбилярлар»- дип исемләнгән китап күргәзмәсе оештырылды.

Г. Х. Зәйнашева- татар шагыйре һәм драматургы , тууына 95 ел тулуга багышланган "Менәр идем Урал тауларына"-дип аталган китап күргәзмәсе ясалды. Күп балалы крестьян гаиләсендә туа.Әтисе кулак диеп, Архангельскка сөргенгә җибәрелә, ә Гөлшат башка гаиләгә тәрбиягә бирелә.Бала еллары Гөлшат Тәкермән, Хуҗәмәт авылларында уза. Г. Зәйнашева Минзәлә педагогия училищесын тәмамлый, аннары Казан дәүләт педагогия институтына татар теле һәм әдәбияты бүлегенә укырга керә. Институтка керү башта аның кулак гаиләсеннән килеп чыгуына комачаулый, ләкин аның бу каршылыкны җиңәргә ярдәм иткән дуслары бар. Г. Зәйнашева шулай ук күренекле татар мәдәнияте эшлеклеләренең иҗатына багышланган киносценарийлар, очерклар һәм документаль повестьлар авторы. «Такерман»,«Җәйге урман»,«сәяхәтче җыры»,«Минзәлә юллары»җырлары язылган танылган шигырьләр.«Туган якка кайтачакмын», "Син, ай кебек",«Яшь тормыш», "Барысы да синең турында искә төшерә« ,»Урманнар буйлап йөрдем", "Туган авыл урамы". Г. Зәйнашева пьесалары буенча спектакльләр:»Бәхетем минем«,»Рамай«,»Гайфи Бабай, өйлән давай«,»Язмышлар һәм хаталар" һ.б

“Елларс, гасырлар, сулар, агышын карап” - танылган татар язучысы-шагыйрь Илдар Юзеевның тууына 90 ел тулуга багышланган китап күргәзмәсе ясалды. Илдар Гафур улы Юзеев - татар халык шагыйре, танылган драматург. Ул татар әдәбиятын үстерүгә зур өлеш кертте. 50 еллык иҗади тормышы дәвамында ул берничә дистә басма китапка кергән күп кенә шигырьләр һәм поэмалар иҗат итә. Аның «Тормыш җиңә», «Таныш көйләр», «Әни», «Фәрит-Фәридә», «Волга-Даугава», «Язылмаган поэма», «Соңгы сынау», «Канкай улы-Бахтияр”,   һәм башка әсәрләре халык күңелендә киң яңгырады.

Шагыйрь   Мөхәммәт Мирза 1953 елның   3   январендә Татарстанның Актаныш районы Чалманарат   авылында туа.

Әдәби иҗат эшенә М.Мирза   мәктәп   елларыннан   ук   тартыла. Ул — куп кенә   лирик шигырьләр, җырлар, поэмалар, хикәяләр, әдәби тәнкыйть һәм публиөистик   мәкаләләр авторы. Ул — кыска шигырьләр, дуртюллыклар, газәлләр, робагыйлар остасы.   Ул эпик   ңанр әсәрләре — поэмалар иҗат итудә дә   актив   эшли.     М.Мирза   – республикада уз әсәрләрен   һәм татар шагыйрьләренең   әсәрләрен сәхнәдән укучы нәфис   суз остасы буларак та абруй казанган шәхес.

Вахит авыл китапханәсендә “Юл һәм сагыш шагыйре”-дип аталган китапкүргәзмәсе ясалды. Күренекле татар язучысы, прозаик, Аяз Гыйляҗевнын 95 ел тулу уңаеннан Вахит авыл китапханәсендә ”Аяз Гыйләҗев –халык язучысы»- дигән темага китап күргәзмәсе ясалды.Күргәзмәдә авторның хикәяләре, повестьләре, шулай ук “Казан утлары”журналы, “Мәдәни җомга”газеталарыннан мәгълүмат   китап укучыларга тәкъдим ителде. А. Гыйләҗев—ике дистәдән артык драма әсәре авторы. Аларның күбесе республика театрлары репертуарына кертелгән.   «Җиргә тапшырылган серләр» (1967), «Шамил Усманов» (А. Яхин белән бергә язылган, 1967), «Эңгер-меңгер» (1970), «Йә кайтырбыз, йә кайтмабыз» (1975)» «Хушыгыз, тургайлар» (1978); «Кара күзле кызлар» (1975), «Шомырт чәчәк атканда» (1974), «Кичке әңгәмәләр» (1973), «Сары чәчәк ата көнбагыш» (1974), «Шикә-рем син, балым син» (1981), «Ефәк баулы былбыл кош» (1982 «Яланаяклы кыз» (1964), «Җан җылысы» (1974), «Әгәр бик сагынсаң» (1980), «Әткәй җырлый да, елый да», (1982) кебек пьесаларын сәхнәләштерә.   «Сары чәчәк ата көнбагыш» , «Җиз кыңгырау», «Югалган бер көн», «Өч аршын җир» , «Эңгер-меңгер» исемле пьесалары исә, рус теленә тәрҗемә ителэ,   «Югалган бер көн» пьесасы 1977 елда Чехословакиядә словак телендә дә дөнья күрә.