«Безопасный Новый год»

4 январня в Вахитовской сельской библиотеке прошла акция «Безопасный Новый год».

Заведующая библиотеки Салимуллина С.Л. рассказала детям и взрослым о правилах пожарной безопасности в новогодние праздники, о том, как поступить в случае возгорания в квартире или местах массового скопления людей. Дети приняли участие в конкурсе рисунков «Безопасный Новый год» и игре «Где прячутся опасности?» и открыли для себя много удивительных фактов: новогодняя ёлка должна быть прочно закреплена – во избежание травм, бенгальские огни не следует подносить близко к лицу, а мороз на улице и беспечное отношение к технике безопасности во время зимних игр могут стать причиной срочного визита к врачу.

img 20230104_174558

Яңа ел бәйрәмнәрен үткәргәндә һәрберебезгә куркынычсызлык кагыйдәләрен үтәүгә зур игътибар бирергә кирәк. Практика шуны күрсәтә: куркынычсызлык кагыйдәләрен үтәмәү һәм бозу кайвакыт кешеләрнең үлеме, утта матди байлыкларны юк итү белән бәйле, иң фаҗигале нәтиҗәләргә китерә. 4.01.2023 Вахит авыл китапханәсендә " Яңа ел именлеге" акциясе узды. Акциянең максаты Яңа ел бәйрәмнәре чорында янгыннарны һәм бәхетсезлек очракларын кисәтү иде. Китапханә мөдире С.Л. Сәлимуллина балаларга Яңа ел чыршысын урнаштырганда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләре, фатирда яки кешеләр күпләп җыелган урыннарда янгын чыккан очракта ничек керергә кирәклеге турында сөйләде. " Яңа ел именлеге" балалар рәсемнәре күргәзмәсе оештырылды. Яңа ел бәйрәмнәре вакытында куркынычсызлык чараларын үтәү турында ата-аналар белән аңлату эшләре алып барылды. "Ут турында без нәрсә беләбез", " Нәрсә эшләргә?». Китапханәнең яшь кулланучылары “Куркынычсызлык кайда очрый”-дип аталган уенда актив катнаштылар.