«А за спиной была Москва»

20 октября в МБОУ «Макуловская СОШ имени Героя Советского Союза А.П. Исаева» прошел час истории «А за спиной была Москва», приуроченный к 80-летию битвы под Москвой, который был организован председателем Совета ветеранов Верхнеуслонского района Р. С. Троицкой и заведующими Макуловскими библиотеками Н.А. Першиной и М.В. Хисамовой.

20211020 134336

Римма Сергеевна рассказала детям о яркой странице в героической летописи Великой Отечественной войны – контрнаступлении советских войск на подступах к столице. Она познакомила ребят с этапами военной операции, значением одного из крупнейших сражений, героизмом защитников Москвы, подвигом 28 панфиловцев, младшего политрука В.Г. Клочкова, командира 316-ой стрелковой дивизии И.В. Панфилова, юной партизанки Зои Космодемьянской.

Интересную историю о защитнике Москвы, жителе села Татарское Макулово   Валееве Ярхаме Нургалеевиче поведала Мадиня Вагизовна. Для родных он считался пропавшим без вести вплоть до 2018 года. В этот год отряд поисковиков, работавших в Подмосковье, обнаружили захоронение времен войны и среди них оказались останки с солдатским медальоном, которых много десятилетий хранил данные о погибшем солдате.

Библиотекари обратили внимание школьников на высокую оценку правительством страны мужества и героизма участников битвы: была учреждена медаль «За оборону Москвы» и Москве присвоено звание города-героя.

Для ребят приготовлена выставка-просмотр «А за спиной была Москва», которая поможет ближе и подробнее познакомиться с отдельными историями этой великой и одновременно трагической даты в истории Великой Отечественной войны. Цитатами к выставке послужили выдержки из поэтических произведений известных советских писателей и поэтов, прошедших горнило войны.

Мероприятие вызвало у учащихся большой интерес, они задавали вопросы, сами отвечали на вопросы ведущих, показав неплохие знания истории страны военного периода времени.

20.10.2021 ел. "Чигенергә урын юк –артта Мәскәү”- Мәскәү өчен барган бәрелешләрнең 80 еллыгына багышланган тарихи вакыйгаларны үз эченә алган чара. 20 октябрь көнне Советлар Союзы Герое А.П. Исаев исемендәге Макыл урта мәктәбендә Югары Ослан районының ветераннар советы рәисе Р.С. Троицкая һәм Макыл авыл китапханәчеләре Н. А. Першина һәм М. В. Хисамова тарафыннан оештырылган Мәскәү янындагы сугышның 80 еллыгына багышланган тарих сәгате үтте.

Римма Сергеевна балаларга Бөек Ватан сугышы геройлары елъязмасындагы якты сәхифә - совет гаскәрләренең башкалага якынаюы турында сөйләде. Ул балаларны хәрби операция этаплары, иң зур бәрелешләрнең әһәмияте, Мәскәү шәһәрен саклаучыларның, батырлыгы, панфиловчыларның һәм   партизан кыз Зоя Космодемьянскаяның батырлыклары белән таныштырды.

Мәскәү өчен барган сугышта катнашкан авылдашыбыз, Татар Макылы авылы кешесе Вәлиев Ярхам Нургали улы турында Мәдинә Вагыйз кызы тулырак мәгълүмат бирде. Туганнары өчен ул хәбәрсез югалган дип санала. 2018 елны Мәскәү өлкәсендә эшләүче эзтабарлар күп дистә еллар буе билгесез югалган солдатның медальонын табалар.

Китапханәчеләр мәктәп укучыларының игътибарын ил хөкүмәте тарафыннан сугышта катнашучыларның батырлыгын югары бәяләүгә юнәлттеләр: Мәскәүдә «Мәскәүне саклаучылар өчен» медале гамәлгә куелуын һәм Герой-шәһәр исеме бирелүен әйтеп үттеләр.

Балалар өчен « Чигенергә урын юк –артта Мәскәү”- исемле күргәзмә әзерләнгән, ул Бөек Ватан сугышы тарихындагы һәм шул ук вакытта фаҗигале датаның аерым тарихлары белән якынрак һәм тулырак танышырга ярдәм итте. Күргәзмәдә китаплар белән бергә совет язучыларының һәм шагыйрьләренең сугыш дәһшәтен тасвирлаган шигъри әсәрләрдән өзекләр китерелгән иде.

Чара укучыларда зур кызыксыну уятты, үзләрен кызыксындырган сорауларга җаваплар алдылар. Илебез тарихының сугыш чоры турындагы белемнәрен күрсәттеләр.