«Сабан туе- хезмәт туе»

В рамках Года родных языков и народного единства в Республике Татарстан и к 90-летию Верхнеуслонского района, в Вахитовской сельской библиотеке была оформлена книжная выкладка «Сабан туе- хезмәт туе», на которой были представлены книги, журналы, фотографии, отражающие уклад жизни татарского народа.

img 20210610_150543

С историей этого народного праздника, с традициями празднования всех желающих знакомят книги, представленные на выставке. Произведения художественной литературы для детей, посвященные любимому народному празднику татарского народа. Среди книг: В. Хамидуллина и А. Ситдикова «Радуга Сабантуя», Р. Зайдулла «Подарок победителю Сабантуя», Р. Шарипова «Сабантуй», Р. Корбан «Сабан туенда» и другие.

Сабантуе - татар халкының яраткан борынгы хезмәт бәйрәме. Бәйрәмдә татар халкының матур йолалары, җырлар һәм биюләр тупланган. «Сабантуй» -исеме төрки сүзләрдән «сабан» – сабан һәм «туй» – бәйрәм. Элек Сабантуй язгы кыр эшләре башлану хөрмәтенә бәйрәм ителгән иде, хәзер алар тәмамлану хөрмәтенә. Вакыт узу белән борынгы бәйрәм заманча гореф-гадәтләр белән тулыланды, әмма милли тантананың төп сыйфатлары сакланып калды. Татарстан Республикасында Туган телләр һәм Халыклар бердәмлеге елы һәм Югары Ослан районының 90 еллыгына багышлап, Вахит авыл китапханәсендә “Сабан туе - хезмәт туе« дип исемләнгән китап күргәзмәсе оештырылды. Халык бәйрәменең тарихы, бәйрәм традицияләре белән барлык китапукучыларны күргәзмәдә тәкъдим ителгән китаплар таныштыра ала. Татар халкының яраткан бәйрәменә багышланган балалар өчен нәфис әдәбият әсәрләре китап укучыларга тәкдим ителде. Китаплар арасында: В. Хәмидуллина һәм А. Ситдыйкова, «Сабантуй Салават күпере», Р.Зәйдулла «Сабантуй җиңүчесенә бүләк», Р. Шәриповның «Сабантуй», Р. Корбанның «Сабантуй туенда» һәм башкалар бар.